Jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy?

Zgodnie z przepisami, dziecko do 12 roku życia (lub 150 cm wzrostu) może podróżować autem jedynie w specjalnym foteliku samochodowym. Rodzice, którzy ignorują ten nakaz i przewożą malucha bez niego mogą otrzymać mandat w wys. 150zł oraz 6 punktów karnych. Jeśli jesteś zmotoryzowany, masz dziecko i nie posiadasz fotelika samochodowego, koniecznie musisz to zmienić. Dowiedz się, jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy, aby Twoja pociecha podróżowała z Tobą bezpiecznie i wygodnie. Sprawdź również opinie rodziców oraz jakie modele cieszą się obecnie największą popularnością!

Klasy wagowe w praktyce

Dobry fotelik samochodowy powinien być dopasowany do wagi i wzrostu maluszka. Dlatego producenci proponują rozwiązania w różnych klasach wagowych. Na rynku można znaleźć modele przeznaczone dla dzieci o wadze w przedziałach: 0-10 kg, 0-13 kg, 0-18 kg, 0-25 kg, 9-18 kg, 9-25 kg, 9-36 kg, 15-25 kg, 15-36 kg i 22-36 kg. Łatwo zauważyć, że dostępne są zarówno foteliki służące krótko (np. 0-10 kg – maksymalnie 9 miesięcy), jak i długo (np. 9-36 kg – przez cztery, pięć lat). Które z nich wybrać? Opinie w tej kwestii często różnią się od siebie.

Optymalny wybór

Jeśli rzadko podróżujesz autem i/lub pokonujesz nim raczej niewielkie dystanse, możesz zdecydować się na fotelik samochodowy na dłużej, o przedziale wagowym 0-18 kg (dla noworodka i niemowlaka), a później 15-36 kg. Jeżeli jednak często jeździsz samochodem, wyjeżdżasz nim na wycieczki i wczasy, bądź masz dwójkę lub więcej dzieci, najlepszy będzie dla Ciebie fotelik o małym przedziale wagowym (np. 9-18 kg). Posłuży on niejednemu dziecku, a dzięki idealnemu dopasowaniu do aktualnej wagi i wzrostu maluszka będzie sprawował się lepiej od uniwersalnego fotelika, szczególnie na długich dystansach.

Ranking najpopularniejszych fotelików samochodowych 2017: TOP 8

Certyfikaty i atesty

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Tobi

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Tobi

Jeśli już określiłeś, jakiej klasy wagowej fotelik potrzebujesz, możesz przejść do oceny bezpieczeństwa poszczególnych modeli. Praktycznie każdy dobry fotelik samochodowy na rynku posiada Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44/04 – homologacja nie oznacza jednak, że jest bezpieczny. Mówi tylko, że dany model jest zgodny z podstawowymi normami transportowymi i został dopuszczony do sprzedaży na terenie UE. Naprawdę bezpieczny, wysokiej jakości fotelik samochodowy dla dziecka powinien szczycić się wysoką oceną w niezależnych testach zderzeniowych np. ADAC (minimum trzy, a najlepiej 4 lub 5 gwiazdek).

Fotelik samochodowy: sposób montażu

Wybierając jaki fotelik samochodowy kupić, zwróć uwagę, czy ma on stabilne i solidne mocowanie. Najlepiej, jeżeli montowany jest w aucie bez użycia pasów, przy pomocy bezpiecznych i mocnych zaczepów Isofix, co często podkreślają opinie osób zajmujących się bezpieczeństwem podczas wypadków. Niestety, nie każdy samochód jest w nie wyposażony. Dlatego jeśli posiadasz auto, które nie ma mocowań Isofix, wybierz fotelik, który można przytwierdzić do siedzenia pasażera zwykłymi pasami. Uwaga! Jeżeli pasy Twojego auta są bardzo krótkie, postaw na model, którego producent proponuje alternatywny sposób montażu np. przy pomocy dwóch pasów (bocznego i biodrowego).

Bezpieczeństwo

Decydując jaki fotelik samochodowy nabyć, na pierwszym miejscu powinieneś stawiać zdecydowanie jego bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka powinien posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z dobrym zapięciem, którego maluch nie rozbroi przy pierwszej lepszej okazji.  O bezpieczeństwie fotelika powie Ci więcej także jego kształt. Głęboki posiadający grube krawędzie boczne, będzie dobrze chronił malucha przed urazami, również spowodowanymi uderzeniami w bok auta. Solidny, regulowany zagłówek utrzyma główkę dziecka w zdrowej i bezpiecznej pozycji, a w razie wypadku zapobiegnie uszkodzeniom mózgu i czaszki. Niemałe znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa ma waga fotelika – im ten jest cięższy, tym stabilniejszy podczas jazdy i w trakcie ewentualnego wypadku.

jaki fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy KinderCraft Comfort

jaki fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy Concord Reverso

Regulacja

Funkcjonalny fotelik samochodowy powinien posiadać kilka możliwości regulacji. Niezwykle ważna jest regulacja długości pasów bezpieczeństwa – pozwoli Ci na dopasowanie ich do ciała, ubrania i preferencji malucha. Istotna jest też regulacja wysokości zagłówka do wzrostu – nie rezygnuj z niej, dzieci rosną w różnym tempie. Zastanów się też, czy nie potrzebujesz regulacji kąta nachylenia oparcia (również do pozycji leżącej lub tzw. funkcji spania). Jeśli szukasz fotelika dla noworodka i niemowlaka (w kategorii wagowej 0-18 kg) lub Twoje dziecko często urządza sobie drzemkę w aucie, najlepszy będzie właśnie model wyposażony w taką funkcję. Zainteresuj się też, czy w wybranym przez Ciebie modelu fotelika, szczególnie o dużym spektrum wagowym (np. 0-18 kg, 9-36 kg) została zastosowana specjalna wkładka redukcyjna.

Ranking najlepszych fotelików samochodowych 2017: TOP 6

Wygoda

Jaki fotelik samochodowy będzie tak samo wygodny dla malucha, jak i dla Ciebie? Otóż bardzo ważne jest, aby tapicerka fotelika była wykonana z dobrej jakości tkaniny – oddychającej, nie alergizującej, nie powodującej odparzeń i podrażnień, a jednocześnie łatwej w czyszczeniu i wytrzymałej na otarcia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tapicerki zdejmowalnej (gdy się zabrudzi, ściągniesz ją i upierzesz). Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa fotelika wyposażone są w miękkie osłonki. Dowiedz się, czy regulacja kąta nachylenia oparcia dostępna jest z poziomu jednego przycisku – jeśli tak, w dowolnym momencie łatwo i szybko położysz dziecko spać. Jeżeli miewasz problemy z napięciem pasów w swoim aucie, szukaj fotelika z napinaczami pasów samochodowych.

Opinie rodziców i cena

Bezpieczeństwo Twojego dziecka nie ma ceny. Jeśli Cię na to stać, nie oszczędzaj na zakupie dobrego fotelika. Cena za jaką możemy kupić najtańszy model to nieco ponad 100 zł. Nie posiada on jednak, ani oparcia, ani ważnych elementów i funkcji. Modele, które cieszą się powodzeniem kupujących i mają dobre opinie, kosztują przeważnie od 300 do 900 zł. Zbyt niska cena powinna zdecydowanie wzbudzić Twoje podejrzenia. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto również sprawdzić opinie osób, które już dany model nabyły. Znajdziesz je bardzo często tuż przy opisie produktu w sklepie internetowym. Warto poświęcić chwilę na lekturę, żeby ustrzec się przed zakupem urządzenia niewygodnego, czy mało praktycznego.

Wybierz najlepszy fotelik samochodowy dla Twojego dziecka

Dobry fotelik samochodowy – dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, bezpieczny, posiadający solidne mocowanie i wiele możliwości regulacji to inwestycja w bezpieczne podróże z maluchem. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i wybierz modeol wysokiej jakości, który w razie wypadku zabezpieczy dziecko w maksymalnym możliwym stopniu. To jaki fotelik samochodowy ostatecznie wybierzesz, może mieć duże znaczenie, jeżeli dojdzie do stłuczki czy wypadku. Zanim dokonasz nieprzemyślanego zakupu pamiętaj – fotelik może uratować maluchowi życie!