Jaki laktator ręczny czy elektryczny?

Karmiąc piersią dajesz dziecku najlepszy pokarm, budujesz nierozerwalną więź ze swoim dzieckiem, a samej sobie ułatwiasz powrót do wagi i kondycji sprzed ciąży. Chciałabyś karmić piersią, ale Twoje dziecko nie opanowało prawidłowej techniki ssania sutka lub Twoje piersi produkują zbyt mało pokarmu? A może masz dużo zajęć i nie zawsze możesz przystawić maleństwo do piersi? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, nie denerwuj się. Zamiast myśleć nad zakupem mleka modyfikowanego, zainwestuj w dobry laktator. W tym artykule dowiesz się jaki laktator powinnaś wybrać dla siebie, aby był zarówno wygodny w użytkowaniu jak i maksymalnie praktyczny. Dowiesz się również jakie są opinie rodziców na ten temat. Przede wszystkim jednak skupimy się na odpowiedzi, który z tego zestawienia jest najlepszy dla Ciebie: laktator ręczny czy elektryczny?

Co to jest i kiedy się przydaje?

Laktator to urządzenie, przy pomocy którego możesz odciągnąć mleko z piersi. Dzięki niemu będziesz mogła zostawić maluszka pod opieką dziadków czy opiekunki, nie pozbawiając go dostępu do własnego pokarmu. Pozbędziesz się też bolesnych zatorów mlecznych. Jeśli będziesz miała problemy z karmieniem, przy pomocy laktatora pobudzisz piersi do pracy. Jeżeli zaś Twój maluch nie będzie potrafił ssać sutka, będziesz mogła karmić go z butelki, ale mlekiem własnym.

Ranking najpopularniejszych laktatorów 2017: TOP 5

 

Ręczny czy elektryczny?

jaki laktator ręczny czy elektryczny

Laktator ręczny Mebby Gentlefeed

Wybierając jaki laktator będzie najlepszy, musisz zdecydować, czy chcesz mieć model ręczny czy elektryczny. Opinie na ten temat są czasami podzielone, jako że każde z tych rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Model ręczny jest tańszy od elektrycznego (cena za niego mieści się w przedziale 50-200zł), ale też trudniejszy w obsłudze (sztukę ręcznego odciągania mleka musisz opanować metodą prób i błędów). Przy pomocy laktatora ręcznego odessiesz pokarm w dowolnym miejscu (również na świeżym powietrzu) nie powodując dużego hałasu. Zajmie Ci to jednak trochę czasu – średnio, od pięciu do piętnastu minut.  Wybierz model ręczny, jeśli:

  • chcesz sporadycznie zostawiać maluszka pod opieką osób trzecich (np. przy okazji wyjść na spotkania)
  •  szukasz możliwości odciągania pokarmu w każdym miejscu, nawet takim, w którym nie ma dostępu do prądu (np. w podróży)
  • zależy Ci na tym, aby wysysać mleko maksymalnie dyskretnie i możliwie cicho (np. w nocy)
  • nie przeszkadza Ci konieczność ręcznego pompowania piersi

 

jaki laktator

Laktator elektryczny Philips

Powinieneś także także wiedzieć, że model elektryczny jest droższy od ręcznego (cena za nowe urządzenie wynosi od 100 do nawet 700zł), ale jest też zdecydowanie łatwiejszy i wygodniejszy w obsłudze. Efektywnie i szybko (w czasie wynoszącym zazwyczaj mniej niż pięć minut) odciąga pokarm, choć może przy tym emitować dość głośny dźwięk. Dzięki wsparciu laktatora elektrycznego skutecznie pobudzisz też piersi do produkcji pokarmu i poradzisz sobie z dużymi zatorami mlecznymi. Laktator elektryczny będzie dla Ciebie odpowiedni, jeżeli:

  • potrzebujesz odciągać pokarm często i w dużych ilościach (np. wracasz do pracy)
  • masz problemy z karmieniem naturalnym
  • nie przeszkadza Ci konieczność podłączenia urządzenia do prądu i hałas przy jego pracy
  • stawiasz wygodę na pierwszym miejscu

 

Laktator ręczny – mechanizm

Jeżeli wybrałaś laktator ręczny, sprawdź jaki ma mechanizm działania. Laktator gruszkowy jest najtańszy, ale jednocześnie najmniej wygodny – będziesz musiała obsługiwać go oburącz. Znacznie lepszą propozycją jest urządzenie z pompką ręczną. 

Ranking laktatorów ręcznych 2017: TOP 3

 

Laktator elektryczny – niuanse

Jeśli z duetu laktator ręczny czy elektryczny zdecydowałaś się jednak na wersję elektryczną, zwróć uwagę na szybkość jego pracy. Mała (30-40cpm) będzie odpowiednia, jeśli zamierzasz okazjonalnie odciągać pokarm, duża zaś (40-60cpm) sprawdzi się lepiej przy częstym i regularnym odsysaniu mleka. Wybierając dobry laktator elektryczny pamiętaj o odpowiednim zasilaniu. Na rynku dostępne są laktatory zasilane sieciowo i bateryjnie oraz takie, w których połączone są oba rodzaje zasilania. Najlepszy będzie właśnie model łączący dwa sposoby zasilania, dzięki czemu będziesz mogła zabrać urządzenie dosłownie wszędzie.

Ranking laktatorów elektrycznych 2017: TOP 3

 

Osłonka

Każdy laktator składa się z pompki (ręcznej lub napędzanej prądem) oraz specjalnej nakładki na pierś. Istotną cechą laktatora jest jakość osłony tej nakładki. Dobry laktator powinien posiadać osłonkę silikonową z wypustkami masującymi i pobudzającymi pierś do pracy. Jeśli wybierzesz taki model, nie musisz obawiać się o ból i dyskomfort w trakcie odciągania pokarmu.

Naturalne pobudzenie piersi

Rozważając jaki laktator kupić, miej na uwadze, że urządzenie może wysysać mleko jednostajnie lub zmiennie. Wysokiej jakości urządzenie powinno pompować pierś dwufazowo, tak jak robi to maluszek przystawiony do piersi – najpierw szybko i delikatnie (w celu pobudzenia brodawki), a następnie wolno i mocno (by wydobyć cały pokarm). Szukaj takiego laktatora, jeśli zależy Ci na bezbolesnym i naprawdę skutecznym odciąganiu pokarmu.

Siła ssania

Zarówno model ręczny, jak i elektryczny powinien posiadać regulację siły ssania. Sprzęt jej pozbawiony może pompować piersi zbyt słabo (nieefektywnie) lub zbyt mocno (boleśnie). W modelach manualnych pożądana jest dwustopniowa regulacja, zaś w urządzeniach elektrycznych można spotkać nawet czterostopniową.

Laktator elektryczny Canpol Babies

Laktator elektryczny Canpol Babies

Laktator elektryczny Medela

Laktator elektryczny Medela

Akcesoria

Jaki laktator będzie najbardziej praktyczny? Oczywiście ten wyposażony w całą górę akcesoriów i udogodnień. Każde urządzenie posiada własny pojemnik na mleko (przypominający butelkę). Zgromadzony w nim pokarm musisz przed podaniem/schowaniem do lodówki przelać do butelki lub pojemniczka, co bywa kłopotliwe. Nie będzie to konieczne jeśli:

  • pojemnik posiada własną nakrętkę bądź wieko oraz gwint pozwalający Ci na montaż smoczka
  • do laktatora możesz podłączyć butelki z kolekcji producenta (np. Philips Avent, Canpol Babies)

 

Niektóre zestawy laktacyjne wyposażone są nawet w dwa pojemniki na mleko oraz dodatkowe butelki i słoiczki do przechowywania pokarmu z podziałką. Zainwestuj w taki rozbudowany zestaw, jeśli będziesz naprawdę często odciągać pokarm.

Opinie użytkowniczek i średnia cena

Zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie sprawdź opinie na temat rozważnego przez Ciebie laktatora. Weź również pod uwagę, że modele popularne i cieszące się dobrymi opiniami są zazwyczaj nieco droższe od mniej promowanych modeli, co nie znaczy jednocześnie, że są od nich lepsze. Powinnaś również zwrócić uwagę na cenę. O ile laktator ręczny nie jest zbytnio skomplikowany w swojej budowie i niska cena jest tu uzasadniona, o tyle zbyt tani laktator elektryczny powinien wzbudzić Twoje podejrzenia. Chodzi tu o Twoje zdrowie i komfort, więc czasami naprawdę nie warto próbować oszczędzać niewielkie kwoty. Model elektryczny, którego cena jest niższa niż 100 zł, powinien jednak zostać na półce sklepowej.

Jaki laktator okaże się najlepszy z Twojego punktu widzenia?

Co będzie lepszym wyborem: laktator ręczny czy elektryczny? Z naszego punktu widzenia więcej plusów ma jednak dobry laktator elektryczny, głównie ze względu na wygodę jego użytkowania. Potwierdzają to również liczne opinie kobiet, które używały laktatora do odciągania pokarmu. Jeśli wybierzesz model z odpowiednim trybem działania, wygodną osłonką i regulowaną siłą ssania, będziesz  korzystać z niego z przyjemnością. Kup laktator i ciesz się macierzyństwem. Nie rezygnuj ze wszystkiego: wychodź do ludzi, idź do pracy. Twoje dziecko nie straci tego, co najcenniejsze – naturalnego, matczynego pokarmu. Dodatkowo, laktator będzie nieocenionym udogodnieniem, jeśli Twoje maleństwo jest w okresie ząbkowania, a wciąż karmisz je mlekiem z piersi. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak bolesne może być ugryzienie świeżo wyrośniętymi ząbkami;) Dla mam próbujących okiełznać ciężki okres ząbkowania, polecamy lekturę artykułu: mynta.pl/zel-na-zabkowanie/.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub masz już jakieś doświadczenie z laktatorami, koniecznie zostaw poniżej swoją opinię!