Jakie łóżeczko dla dziecka wybrać?

Gdy zapytamy kogokolwiek o niezbędny element wyprawki dla dziecka bez wahania odpowie, że jest nim łóżeczko. Jest to absolutnie podstawowy mebel, który większości maluchów służy od urodzenia do ukończenia 3 roku życia, a wielu nawet dłużej. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać mebel odpowiednio dopasowany do potrzeb. Jakie łóżeczko dla dziecka kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Na te pytania odpowiemy w tym tekście.

Klasyczne czy turystyczne?

jakie łóżeczko dla dziecka

Łóżeczko Pinio Filoo

Mając dylemat jakie łóżeczko dla dziecka wybrać, musisz zastanowić się, jak długo ma służyć twojemu maluszkowi. Jeśli szukasz modelu na pierwszy rok życia malucha i chcesz by później korzystał on z tapczaniku i/lub planujesz częste podróże bądź oddawanie dziecka pod opiekę dziadków  możesz z powodzeniem postawić na łóżeczko turystyczne. Wyposażone jest we wszystkie niezbędne akcesoria (np. przewijak, kieszenie na kosmetyki, pałąk z zabawkami), jest tanie oraz bardzo lekkie i poręczne (łatwo je transportować). Nadaje się jednak do użytku jedynie przez niemowlęta do lat trzech lub określonej wagi (przeważnie do 15-18kg). Jeżeli szukasz mebelka na lata, postaw więc na klasyczne łóżeczko szczebelkowe. Wskazówki dotyczące jego wyboru znajdziesz w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo

To jakie łóżeczko dla dziecka wybierzesz ma istotny wpływ na to, jak bezpieczna będzie Twoja pociecha, gdy Ciebie nie będzie w pobliżu. Aby było ono bezpieczne, musi spełniać określone normy. Jego szczebelki powinny być zamontowane w odstępach od 2,5 do 6cm w taki sposób, aby maluch nie mógł ich zdemontować lub uszkodzić. Materiał, z którego jest skonstruowane powinien być solidny i gładki (nieporowaty, pozbawiony wyrw) – jest to głównie drewno (trwałe, ale ciężkie) lub lakierowana/oklejana płyta MDF (lekka, lecz delikatna). Bezpieczne łóżeczko dla dziecka powinno być atestowane przez jedną z następujących instytucji: Zakład Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego, Instytut Technologii Drewna czy Państwowy Zakład Higieny. Stanowi to gwarancję, że mebel wykonany jest z dbałością o każdy szczegół.

Ranking najpopularniejszych łóżeczek drewnianych 2017: TOP 8

 

Jakie łóżeczko dla dziecka posłuży Wam przez lata?

Na rynku dostępne są łóżeczka przeznaczone dla materacy o wymiarach 120x60cm i 140x70cm. Pierwsze przestają być użyteczne około 4 roku życia dziecka, drugie zaś można używać znacznie dłużej. Niektórzy producenci utrzymują, że model z większym materacem może być używany przez dziecko aż do ukończenia 7 roku życia. Jest to prawda, pod warunkiem, że wybierze się taki model łóżeczka, który jest w stanie dostosowywać się do zmieniających się potrzeb malucha. Jeżeli szukasz takiego łóżeczka, wiedz, że musi mieć ono:

regulację wysokości materaca (trzy lub dwustopniową) pozwalającą na dopasowanie jego poziomu do poszczególnych etapów rozwojowych (leżenie, siedzenie, stanie)

wyjmowane szczebelki (minimum 2, a najlepiej 3-6) umożliwiające dziecku samodzielne wchodzenie do łóżeczka i wychodzenie z niego

wyjmowane boki zmieniające mebel w tapczanik (dla dzieci w wieku przedszkolnym)

Łożeczko Pinio Marsylia

Łożeczko Pinio Marsylia

Łożeczko Bellamy Marylou

Łożeczko Bellamy Marylou

Dodatkowe funkcje

Łóżeczko dla dziecka może posiadać wysuwaną szufladę dolną, która (pod warunkiem, że posiada odpowiednie przykrycie) jest doskonałym miejscem do przechowywania pościeli czy zabawek. Coraz częściej producenci proponują rodzicom również bardziej rozbudowane łóżeczka wielofunkcyjne – z przewijakami, komodami, a nawet połączone z biurkiem. Są to asy przestrzeni, które świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w nogach łóżeczka kółek (koniecznie z blokadą), pozwalających na zamianę łóżka w mobilny kojec do użytku w dzień. Coraz bardziej popularny staje się również mebelek z funkcją kołyski lub kosz Mojżesza – warto przy tym jednak wspomnieć, że tego typu łóżeczko sprawuje się dobrze jedynie w okresie niemowlęcym.

Ranking najlepszych łóżeczek dla dzieci 2017: TOP 3

 

Podsumowanie

Jeśli szukasz szukasz odpowiedzi na pytanie jakie łóżeczko dla dziecka kupić, postaw na jakość – solidne wykonanie, bezpieczne materiały i wiele możliwości regulacji, dzięki którym mebelek posłuży Twojemu dziecku przez kilka lat. Znajdź dobre i piękne łóżeczko, które dopasuje się do Twojego wnętrza, a już nigdy nie będziesz potrafił sobie wyobrazić, żeby Twoje dziecko spało gdziekolwiek indziej!