Jakie nosidełko dla dziecka wybrać?

Wózek bywa ciężki, nieporęczny i często nie radzi sobie z jazdą po trudnym terenie. Dodatkowo, dziecko w nim umieszczone często denerwuje się i marudzi podczas spaceru. Z tego względu mobilni rodzice, tacy jak ty szukają lepszego rozwiązania na poruszanie się z dzieckiem. Dobrym pomysłem na spacerowanie i podróżowanie z maluchem jest noszenie go w odpowiednim nosidełku. W tym artykule dowiesz się, jakie nosidełko dla dziecka będzie najwłaściwsze i do tego bezpieczne. Sprawdź także opinie zamieszczone na dole artykułu!

Byle nie szkodzić

Nosidełko Ergobaby

Nosidełko Ergobaby

To jakie nosidełko dla dziecka wybierzesz, wpływa nie tylko na Twoją wygodę, ale przede wszystkim na zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego malucha. Na rynku dostępne są nosidła różnych rodzajów. Bardzo popularne są turystyczne nosidełka  twarde. Posiadają one usztywniane siedzenie i oparcie z regulacją, można w nich nosić dziecko przodem i tyłem do ciała – tak, aby maluch mógł podziwiać świat. Niestety, zakup tego typu nosidełka odradzany jest ze względów zdrowotnych. Pediatrzy i ortopedzi podkreślają, że przez noszenie dziecka w takim nosidle można zaburzyć naturalny rozwój fizjologiczny malucha. W nosidełku twardym, zabawnie określanym jako „wisiadełko”, dziecko siedzi z nienaturalnie wyprostowanymi plecami i niekomfortowo zwisającymi nóżkami, a cały ciężar jego ciała przenosi się na wrażliwe krocze. Nawet jeśli trafi się na nosidełko twarde z atestem, wyprodukowane przez znanego i cenionego producenta, nie należy go kupować, bowiem można jedynie zaszkodzić dziecku.

Ranking najpopularniejszych nosidełek dla dzieci 2017: TOP 8

 

Ergonomia sprzyjająca fizjologii

Jakie nosidełko dla dziecka będzie zatem najbezpieczniejsze dla jego zdrowia? Jak wskazują opinie lekarzy, przede wszystkim musi to ono być miękkie, nieusztywniane, wykonane z materiału. Dziecko siedzi w nim swobodnie podkurczając nóżki jak żaba, dzięki czemu nie obciąża niewykształconych jeszcze dobrze bioderek. Jego plecki są delikatnie zgarbione w kształt litery C, dokładnie tak, jak w brzuchu matki, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie. W nosidełku miękkim można nosić dziecko jedynie przodem do ciała, na plecach lub na brzuchu – choć zaleca się przede wszystkim ten pierwszy sposób (szczególnie, jeśli osoba nosząca ma spory mięsień piwny). Nosidełka sprzyjające naturalnemu rozwojowi fizjologicznemu dziecka nazywane są nosidełkami ergonomicznymi lub MEI TAI. To właśnie nimi powinieneś się zainteresować, jeśli zależy Ci na zdrowiu pociechy.

Wygoda

Nosidełko dla dziecka musi być przede wszystkim wygodne. Na komfort dziecka ma wpływ głównie konstrukcja i wykończenie siedziska. Wygodne siedzisko powinno być szerokie i obszerne oraz pozbawione elementów, które mogłyby uwierać malucha. Niemałe znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonane jest nosidełko. Tkanina, z której jest zrobione, musi być wytrzymała, ale też naturalna – przepuszczająca powietrze i nie powodująca nadmiernej potliwości dziecka i rodzica oraz podrażnień. Wygodę rodzica determinuje głównie jakość pasów zastosowanych w nosidełku. Wszystkie powinny być wykończone miękką tkaniną, która nie wrzyna się w ciało czy ubranie. Komfortowe nosidełko poza standardowymi pasami, takimi jakie można spotkać w plecakach, musi mieć również szeroki pas biodrowy stabilizujący całą konstrukcję i zmniejszający obciążenie rodzica. Niemniej istotne jest, aby pasy nosidełka posiadały regulację o dużym spektrum, pozwalającą dostosować ich długość do potrzeb.

Nosidełko dla dziecka Littlelife Freedom

Nosidełko dla dziecka Littlelife Freedom

Nosidełko dla dziecka Baby Bjorn Miracle

Nosidełko dla dziecka Baby Bjorn Miracle

Funkcjonalność

Nosidełko dla dziecka można nazwać akcesorium turystycznym, dlatego niezwykle ważne jest aby było ono funkcjonalne. Warto zwrócić uwagę na to, czy posiada praktyczne kieszenie na drobiazgi takie jak telefon komórkowy, akcesoria niemowlęce czy butelkę. Równie istotne jest to, aby zakładanie i zdejmowanie nosidełka oraz umieszczanie w nim dziecka było na tyle łatwe, by mogła to zrobić jedna osoba.  Osoby dużo spacerujące na świeżym powietrzu powinny zainteresować się nosidełkiem z kapturem, który ochroni dziecko od wiatru i deszczu i osłoni jego głowę w trakcie snu.

Zawsze czytaj opinie

Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeczytać opinie na temat konkretnego nosidełka. Choć urządzenie jest teoretycznie mało skomplikowane, może czasami irytować podczas normalnego użytkowania. Poszukaj zatem opinii na temat przede wszystkim wygody i jakości materiałów. Nieważne jak ładne na zdjęciu czy funkcjonalne w opisie producenta by nie było – rzeczywistą wygodę i praktyczność zawsze warto skonfrontować z opiniami osób, które nosidełko już wypróbowały. 

Ranking najlepszych nosidełek dla dzieci 2017: TOP 3

 

Podsumowanie

Malownicze górskie szlaki, piękne piaszczyste plaże, wąskie alejki osiedlowych sklepików – w tych miejscach nosidełko zwycięża nad wózkiem. Jakie nosidełko dla dziecka będzie odpowiednie tak samo dla malucha jak i dla Ciebie? Wybierz wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne nosidło, zwróć uwagę na pasy, regulację oraz materiał, z jakiego jest wykonane. Pamiętaj, że zdrowie dziecka jest najważniejsze, nawet, jeśli odbywa się to niewielkim kosztem Twojej własnej wygody.