Jaki monitor oddechu wybrać?

Zapewne stawiasz bezpieczeństwo dziecka na pierwszym miejscu. Nie zawsze jednak możesz uchronić je przed wszystkimi zagrożeniami. Jednym z nich jest tymczasowy bezdech – wystarczy, że śpiący maluch jest zbyt mocno okryty kołderką lub dławi się ulanym pokarmem i przestaje oddychać. Możesz zabezpieczyć się przed taką sytuacją inwestując w dobry monitor oddechu dla niemowląt. Urządzenie to alarmuje o bezdechu niemowlęcia umożliwiając Ci podjęcie szybkiej reakcji. Jeśli zastanawiasz się jaki monitor oddechu będzie najlepszy, przeczytaj koniecznie ten poradnik i sprawdź opinie użytkowników. Z artykułu dowiesz się także jaka jest średnia cena za takie urządzenie oraz które modele cieszą się obecnie największą popularnością.

Przenośny czy stacjonarny?

monitor oddechu opinie

Monitor oddechu Hisense Babysense

Stojąc przed wyborem jaki monitor oddechu wybrać, powinieneś wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa różne rodzaje tych urządzeń – stacjonarne i przenośne. Monitor stacjonarny składa się z czujników, które umieszcza się pod materacem łóżeczka niemowlęcego oraz urządzenia analizującego częstotliwość oddechów. Jest bardzo czuły; do tego stopnia, że czasem reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak drgania powietrza przy przeciągu czy pracy wentylatora. Możesz go używać jedynie w łóżeczku, więc nie jest dla Ciebie odpowiedni, jeśli Twój maluch często sypia poza nim np. w wózku czy bujaku. Przy każdym wyciągnięciu dziecka z łóżka będziesz musiał pamiętać o jego wyłączeniu (w innym wypadku uruchomi się alarm) i ponownym włączeniu.

Za to przenośny monitor oddechu dla niemowląt (czyli czujnik i stacja analityczna w jednym) może działać nieprzerwanie, ponieważ przypinasz go do ubrania lub pieluszki dziecka. Nadaje się on do użytku również podczas drzemek w innych miejscach niż łóżeczko. Chociaż z wymienionych powodów wydaje się być najlepszy, może Twojemu dziecku zwyczajnie przeszkadzać podczas snu. Monitor oddechu to urządzenie, które często wbudowane jest też w elektroniczną nianię lub z nią współpracuje (komunikacja z elektroniczną nianią to funkcja dostępna w większości urządzeń tego typu). Opinie na temat która z tych dwóch propozycji jest lepsza są często podzielone, dlatego pod tym względem nie możemy zasugerować najoptymalniejszego rozwiązania.

Ranking najpopularniejszych monitorów oddechu 2017: TOP 8

 

Stacjonarny monitor oddechu – co warto wiedzieć?

Jeśli stawiasz na stacjonarny monitor oddechu, musisz dowiedzieć się, czy posiada regulację czułości. Może bowiem okazać się, że będzie reagował na np. dźwięk wentylatora odbierając go jako oddech Twojego dziecka. W takim wypadku, w monitorze z regulacją czułości zmniejszysz jej poziom do takiego, który przywróci pomiary do właściwych wartości. Zwróć uwagę również na budowę czujnika. Stacjonarny monitor oddechu może mieć czujnik dwu lub jednoczęściowy. W przypadku tego pierwszego (dwie płytki umieszczane pod materacem) często zdarza się, że dziecko przekręca się poza obszar działania czujnika, co niepotrzebnie podnosi alarm. Gdy więc Twój maluszek jest bardzo ruchliwy zdecyduj się na urządzenie oddechu z czujnikiem jednoczęściowym, pod cały materac łóżeczka. 

Monitor przenośny – uwagi

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup przenośnego monitora oddechu, zainteresuj się funkcją przywracania oddechu przy pomocy wibracji. Dzięki niej urządzenie w przypadku wykrycia 15s bezdechu automatycznie uruchomi alarm wibracyjny, który lekko przebudzi maluszka i wymusi na nim wzięcie oddechu. Szczególnie istotną cechą przenośnego monitora oddechu jest również jego wielkość i design. Szukaj takiego modelu, który można łatwo i mocno przypiąć do pieluszki. Najlepsze będzie urządzenie małych rozmiarów, które nie będzie drażnić maluszka podczas snu.

Monitor oddechu Angel Care

Monitor oddechu Angel Care

Monitor oddechu Summer Infant

Monitor oddechu Summer Infant

Monitor oddechu dla niemowląt: wartości krytyczne

Monitor oddechu dla niemowląt zaalarmuje Cię o bezdechu niemowlęcia. W większości monitorów oddechu po 15s. bezdechu uruchomi się alarm krótki (ostrzegawczy), a po 20s alarm długi (interwencyjny). Alarm długi włącza się też w przypadku spadku częstotliwości oddechów poniżej 8 lub 10 na minutę (w zależności od modelu). Każde dziecko jednak oddycha inaczej, dlatego zainteresuj się czy urządzenie posiada funkcję regulacji wartości krytycznych. Gdy jej nie ma, funkcjonuje w oparciu o wartości wgrane fabrycznie, co nie zawsze jest zgodne np. z naturalnie wolnym rytmem oddechu dziecka.

Alarmy

W monitorze oddechu może być zastosowany alarm dźwiękowy lub wizualny albo oba naraz. Alarm wizualny, w formie diody świecącej na różne kolory często nie sprawdza się, gdy trzeba podjąć szybką reakcję (możesz nie zdążyć go zaważyć). Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli zainteresujesz się monitorem oddechu z sygnalizacją dźwiękowo-wizualną. Przy prawidłowym oddechu jego dioda będzie świeciła na zielono, a przy nieprawidłowym – uruchomi się alarm dźwiękowy. W modelu przenośnym prawdopodobnie włączą się również wibracje.

Certyfikaty

Monitor oddechu opinie

Monitor oddechu Angel Care

Każdy monitor oddechu dla niemowląt posiada certyfikat CE, czyli dopuszczający go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej jako produkt zgodny z międzynarodowymi normami. Niemniej jednak, monitory wysokiej jakości mogą pochwalić się również pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka czy Polskiego Instytutu Neonatologicznego – certyfikacja tych instytucji to zapewnienie, że ma się do czynienia z bezpiecznym produktem, dokonującym wiarygodnych pomiarów oddechu.

Najlepsze monitory oddechu 2017:

 

Opinie

Zanim finalnie zdecydujesz jaki monitor oddechu dla dziecka wybrać, zachęcamy, abyś najpierw przeczytał dostępne na jego opinie. Kupujesz wszakże urządzenie, które ma czuwać nad bezpieczeństwem Twojego dziecka, podczas gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Warto zatem dowiedzieć się, czy dany model nie ma problemów np. z wyłączaniem się z niewiadomych przyczyn, czy czujniki są wystarczająco czułe, a może zbyt wrażliwe? Opinie osób, które dokonały już wyboru będą w tym momencie najlepszą możliwą recenzją.

Cena

Chociaż bezpieczeństwo Twojego dziecka jest rzeczą bezcenną, warto przyjrzeć się temu, ile średnio przyjdzie Ci zapłacić za dobrej jakości monitor oddechu. Choć natrafisz czasami na urządzenia, których cena oscyluje w granicy 150-200 zł, zdecydowana większość monitorów to przedział cen od 350 do 550 zł. Najdroższe modele to wydatek rzędu 700-800 zł. Jeśli chcesz kupić dobre, wiarygodne urządzenie, powinieneś zatem mieć przygotowane na to średnio około 400 zł.

Jaki monitor oddechu trafi do Twojego koszyka?

Monitor oddechu może uchronić Twoje dziecko przed bezdechem i jego konsekwencjami (np. śmiercią łóżeczkową). Obojętne, czy wybierzesz model stacjonarny, czy przenośny, poczynisz jego zakupem dobrą inwestycję w bezpieczeństwo Twojego dziecka oraz spokój ducha. Weź pod uwagę wskazówki z tego tekstu i zdecyduj się na dobrej jakości „elektronicznego stróża” dla Twojego dziecka. Zostaw również poniżej swój komentarz i podziel się uwagami!