Najlepsza niania elektroniczna

Dziecko w każdej chwili może sobie coś zrobić lub potrzebować pomocy dorosłego, dlatego powinno się mieć je zawsze na oku. Niestety, w pewnych sytuacjach np. podczas wykonywania obowiązków domowych, nie jest to możliwe. Jako nowoczesny rodzic nie powinieneś się jednak martwić tym, że nie jesteś w stanie nieustannie doglądać swojego potomka. Z pomocą przychodzi bowiem elektroniczny pomocnik. Jaka niania elektroniczna będzie najlepsza do pilnowania Twojej pociechy? Przeczytaj poradnik, sprawdź rankingi i opinie kupujących!

Od krótkofalówki do monitoringu

Elektroniczna niania umożliwi Ci nasłuchiwanie lub też doglądanie dziecka znajdującego się poza zasięgiem Twojego wzroku i słuchu. Składa się z urządzenia monitorującego aktywność malca, które umieszcza się w pokoju malucha (przy łóżeczku) oraz małych rozmiarów odbiornika. Elektroniczną nianię przekazującą sam dźwięk można przyrównać do krótkofalówki. Taka niania jest dość tania (cena zakupu to od 50 do 200zł). Możesz się na nią zdecydować, jeśli większość czasu spędzasz przy dziecku, masz niewielkie mieszkanie i potrzebujesz jedynie słyszeć, kiedy Twoja pociecha wybudza się ze snu. Jeżeli zaś masz duże mieszkanie lub tym bardziej – dom z ogrodem, przyda Ci się elektroniczna niania wyposażona w kamerę. Pamiętaj, że najlepsza niania elektroniczna dla Ciebie, to przede wszystkim urządzenie, które będzie wygodne w użytkowaniu, niezawodne i dające Ci uczucie spokoju o Twojego malca. A zawsze lepiej słyszeć i widzieć zarazem. Jest to również najczęstszy wybór wśród kupujących rodziców.

Obraz z kamery

najlepsza niania elektroniczna

Niania elektroniczna Motorolla

W przypadku, gdy zdecydowałeś się na zakup elektronicznej niani z kamerą, musisz zwrócić uwagę na jej właściwości. Sprawdź, jaka jest rozdzielczość obrazu – przy małej (320x240, 640x480 pikseli) możesz nie dostrzec szczegółów, np. małych przedmiotów, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko. Przy dużej (1280x720 pikseli i większej) zobaczysz już znacznie więcej. Niestety, nawet najlepsza rozdzielczość nie gwarantuje Ci dobrej widoczności w nocy. Aby widzieć wyraźnie nawet przy zgaszonym świetle elektroniczna niania musi posiadać kamerę noktowizyjną na podczerwień. Niania z taką kamerą będzie droższa – nie musisz w nią inwestować, jeśli Twój maluch śpi przy jasnej nocnej lampce. Jeśli chcesz korzystać z niani elektronicznej przez dłuższy czas, przyda Ci się taka z ruchomą kamerą. Kamera obrotowa monitoruje większy obszar, co jest szczególnie ważne, jeśli dziecko jest dosyć ruchliwe. W przypadku, gdy chcesz zakupić nianię do domu z ogrodem może Ci się przydać taka, która posiada dodatkową kamerę lub kilka kamer (statycznych i ruchomych), które można umieścić w różnych punktach w domu i na dworze. Oczywiście za najlepszy model wyposażony w dwie czy trzy kamery zapłacisz odpowiednio więcej.

Niania elektroniczna: ranking najpopularniejszych modeli 2017, TOP 8

Komunikacja

To, jaka niania elektroniczna najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, zależy także od rodzaju połączenia zastosowanego w urządzeniu. Komunikacja pomiędzy urządzeniem monitorującym (stacją nadawczą) a odbiornikiem w elektronicznej niani może odbywać się za pośrednictwem sygnału analogowego (PMR 446Mhz) lub cyfrowego (2,4Ghz,DECT 1,88Ghz). Sygnał analogowy ma spory zasięg, jednak jest podatny na zakłócenia. Wybierz nianię z transmisją analogową, jeśli mieszkasz pod miastem lub na wsi i masz duży dom i ogród. Jeśli jednak mieszkasz w mieście, zdecyduj się na nianię z transmisją cyfrową. Sygnał cyfrowy ma krótszy zasięg od analogowego, jest jednak bardziej czysty. Powinien Cię również zainteresować sam zasięg sygnału. Ten podawany przez producenta jest tak naprawdę maksymalnym (osiąganym w dobrych warunkach i na świeżym powietrzu) – rzeczywisty obliczysz, gdy podzielisz oficjalną wartość na pół. Zasięg elektronicznej niani dobierz zgodnie z potrzebami. Dla małego mieszkania wystarczy zasięg do 50m, dla domu z ogrodem zaś – większy, nawet do 800m. Zwróć uwagę na to, czy elektroniczna niania posiada funkcję ostrzegania o utracie zasięgu. Ponadto, sprawdź czy urządzenie działa na kilku kanałach z możliwością ich przełączania lub automatyczną zmianą na najkorzystniejszy.

jaka niania elektroniczna

Niania elektroniczna Baby Ono

Niania elektroniczna Tommee Tippee

Niania elektroniczna Tommee Tippee

Cechy stacji nadawczej

Wybierając jaka niania elektroniczna będzie dla Ciebie optymalna, sprawdź funkcje jakie posiada urządzenie monitorujące (stacja nadawcza). Opinie użytkowniczek wskazują, że czasami warto lekko dopłacić do zakupu, w zamian np. za wbudowany termometr i higrometr (miernik wilgotności powietrza), dzięki którym łatwo zorientujesz się o konieczności otwarcia okna czy przykręcenia ogrzewania w pokoju malucha. W pierwszych miesiącach życia przyda Ci się też monitor oddechu alarmujący Cię o bezdechu maluszka. Stacja nadawcza powinna działać w dwóch trybach – ciągłym i czuwania z możliwością aktywacji dźwiękiem np. płaczu dziecka. Dodatkowo, może posiadać wbudowaną lampkę nocną, odtwarzacz kołysanek czy głośnik, pozwalający Ci uspokoić malucha na odległość (poprzez kanał zwrotny/komunikację dwustronną). Ponadto, może być wyposażona w slot kart microSD/microSD HC umożliwiający Ci zapisanie nagrań np. pracy opiekunki.

Zasilanie

najlepsza niania elektroniczna

Niania elektroniczna Philips

Podejmując decyzję jaka niania elektroniczna zajmie się opieką nad Twoją pociechą, sprawdź, jak rozwiązana jest kwestia zasilania. Stacja nadawcza może pobierać energię bezpośrednio z gniazdka (przyjrzyj się wtedy długości kabla i temu, czy jest możliwość zasilania alternatywnego np. bateriami) lub z akumulatora (w tym wypadku sprawdź maksymalny i średni czas pracy na pełnym ładowaniu). Stacja odbiorcza zaś (lub dwie, jeśli są w zestawie) może działać w oparciu o zasilanie bateryjne i akumulatorowe. Im więcej możliwości zasilania posiada zestaw, tym lepiej. Warto wspomnieć, że w niektórych elektronicznych nianiach z wyższej półki rolę stacji odbiorczej może pełnić smartfon ze specjalną aplikacją.

Niania elektroniczna: ranking najlepszych urządzeń 2017, TOP 6

Sprawdź opinie przed zakupem

Niani elektronicznej powierzasz tak naprawdę bardzo odpowiedzialne zadanie: ma pilnować Twoje dziecko i alarmować Cię w razie potrzeby. Monitor oddechu, w który może być wyposażona, powinien niezwłocznie poinformować Cię, gdy z oddechem malucha zacznie dziać się coś niepokojącego. Czy niania koniecznie powinna posiadać kamerę? Tu opinie są podzielone, niektórzy uważają, że to niezbędna, wręcz najważniejsza funkcja niani elektronicznej. Innym osobom z kolei ta funkcja się nie przydaje, bo odchodzą od malca tylko na chwilę, np. przygotować posiłek i chcą być powiadomieni, jeśli śpiące na górze dziecko akurat się przebudziło. Oczywiście od przybytku głowa nie boli, więc jeśli masz na to odpowiedni budżet, wybierz nianię elektroniczną z kamerą. Jeśli natomiast kamera nie jest dla Ciebie najważniejsza, poszukaj najlepszej możliwej niani z przesyłem dźwięku. Przeczytaj koniecznie opinie użytkowników, umieszczone przy produkcie – sprawdź, czy niania nie jest czasami awaryjna i czy nie sprawia kłopotów. Twój malec zasługuje na najlepszą możliwą opiekę.

Jaka niania elektroniczna będzie najlepsza?

Odpowiednia elektroniczna niania – nagrywająca dźwięk i wideo z dobrą kamerą i wbudowanymi praktycznymi funkcjami, pomaga w opiece nad dzieckiem. Inwestycja w dobrej jakości elektroniczną nianię może zwrócić Ci się w postaci spokoju ducha, większej mobilności i oszczędności czasu. Nie zwlekaj i zacznij poszukiwania najlepszej elektronicznej niani dla Ciebie już teraz.